Nasze karetki posiadają aktualnie obowiązującą Polską Normę
PN-EN 1789:2008 "Pojazdy mechaniczne i ich wyposażenie - ambulanse drogowe".
W niniejszej Normie określono wymagania dotyczące konstrukcji, badania, osiągów i wyposażenia ambulansów drogowych stosowanych do transportu i sprawowania opieki nad pacjentami oraz wymagania dotyczące przedziału dla pacjenta. Polska Norma
PN-EN 1789:2008 określa wymagania dla kategorii ambulansów drogowych wyznaczonych na podstawie wzrastającego poziomu leczenia, które może być wykonane.
Nasze karetki wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt ratunkowy. Jest on niezbędny do monitorowania stanu pacjenta oraz podjęcia medycznych czynności ratunkowych. Między innymi w karetce znajduje się kardiomonitor/defibrylator Lifepak 15 lub Lifepak 12 z możliwością wykonania pełnego EKG, pomiaru poziomu saturacji (SpO2), dwutlenku węgla w powietrzu
wydychanym (EtCO2) oraz pomiaru ciśnienia tętniczego (NIBP), czy wykonania kardiowersji lub elektrostymulacji.
Na wyposażeniu karetki znajdują się również:
-
respirator PARAPAC 310 PLUS lub PARAPAC 200D
-
pompa infuzyjna B.BRAUN Perfusor Space
-
pompa przepływowa B.BRAUN Infusomat Space
-
ssak mechaniczny SSCOR VX2
-
nosze samojezdne wielopoziomowe STRYKER model M1
-
krzesło/schodołaz do transportu w pozycji siedzącej STRYKER Stair-PRO lub FERNO EZ-GLIDE
-
deska ortopedyczna do zabezpieczenia pacjenta z podejrzeniem urazu kręgosłupa
-
nosze podbierakowe
-
materac próżniowy
-
uprząż pediatryczna do noszy
-
szyny Kramera do unieruchamiania złamań/zwichnięć
-
kołnierze ortopedyczne
-
2 x butla tlenowa 10 l (z maskami do tlenoterapii)
-
2 x butla tlenowa transportowa 2 l
-
podgrzewacz do płynów infuzyjnych
-
torba ogólna (ciśnieniomierz, glukometr, pulsoksymetr, termometr, kapnometr)
-
torba reanimacyjna
-
torba opatrunkowa
-
torba oparzeniowa
-
zestaw porodowy
-
leki ratujące życie
TRANSPORT PACJENTA W POZYCJI LEŻĄCEJ
Przewóz pacjenta odbywa się przeważnie na noszach dla zapewnienia lepszego komfortu oraz bezpieczeństwa w drodze. Nosze są regulowane w kilku płaszczyznach tzn. istnieje możliwość regulowania pochylenia oparcia oraz ugięcia nóg w stawach kolanowych. Dzięki uniesieniu oparcia, pacjent w trakcie jazdy przyjmuje pozycje siedzącą, co ułatwia oddychanie oraz umożliwia obserwację drogi.
TRANSPORT PACJENTA W POZYCJI SIEDZĄCEJ
Usługa transportu pacjenta realizowana jest w formie „łóżko łóżko”, tzn. pacjent zabierany jest przez personel ambulansu z łóżka w punkcie A i przewożony do łóżka w punkcie B. Pacjent jest przenoszony przez załogę, bez konieczności wykonywania wysiłku ze swojej strony, oczywiście również znoszony lub wnoszony po schodach jeśli jest taka konieczność. Dla pokonania schodów w przenoszeniu pacjenta np. z domu do karetki wykorzystuje się krzesło transportowe gąsienicowe. Zabezpieczenie pacjenta pasami zapewnia bezpieczeństwo i stabilną pozycje siedzącą. Funkcja gąsienic daje pewność oraz płynność podczas pokonywania schodów, jak również ogranicza przeciążenia kostno-stawowe u ratowników.
W celu bezpiecznego przenoszenia chorego wykorzystywany jest sprzęt typu: nosze podbierakowe, nosze płachtowe lub deska ortopedyczna.
PRZEWÓZ CHOREGO Z URAZEM KRĘGOSŁUPA
Każdy ambulans Grupy MEDYK24, wyposażony jest w materac próżniowy. Jest on stosowany do przewozu osób z urazem kręgosłupa lub innych masywnych złamań. Po usunięciu powietrza z materaca, dopasowuje się on do kształtu ciała pacjenta, przez co zapewnia stabilizację ograniczając ruchomość w miejscach urazu.
TRANSPORT MEDYCZNY PACJENTÓW PEDIATRYCZNYCH
Realizując transport medyczny dzieci, dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa, podczas podróży pacjenta na noszach wykorzystujemy uprząż Pedi-Mate firmy FERNO. Jest ona przeznaczona do zabezpieczenia niemowląt i dzieci od 4,5 do 18 kg podczas transportu w karetce na noszach. Pedi-mate jest mocowana do ramy noszy w trzech punktach za pomocą pasów z klamrami. 5-cio punktowe pasy trzymają pacjenta i są zapinane na ramionach, klatce piersiowej oraz w kroczu.